MEINING:
– Noreg i raudt, kvitt og bobler?
Du les nå eit meiningsinnlegg. Det uttrykkjer innsendaren si meining.
Alkoholen har fått ein stadig større plass på nasjonaldagen. Er det slik vi ønskjer å ha det?
17. mai er den store festdagen til barna. Ein dag dei gler seg til i vekevis. «Kva skal eg ha på meg? Når byrjar sekkeløpet? Kor mange is klarer eg å ete?»
Men 17. mai har også blitt den store festdagen til dei vaksne. For nasjonaldagen er kanskje den einaste dagen i året då det er sosialt akseptert å drikke alkohol frå frukost til seint på natt.
Samtidig inviterer vi titusenvis av barn ut i gatene for å feire.
I fjor var oppladinga prega av skjenkedebatt fleire stader i landet, og det blei rapportert om fyll og ordensproblem dagen derpå. I år håpar vi at diskusjonen kan handle om korleis vi kan gjere nasjonaldagen mindre alkoholmarinert.
Over halvparten av oss meiner alkohol har ein for stor plass på 17. mai, ifølgje ei undersøking gjennomført av Respons analyse på vegner av oss i Av-og-til. Det er eit godt utgangspunkt for å ta ein fot i bakken.
Om vi «tradisjonen tru» skal drikke frå tidleg morgon til seint på kveld, bør vi vere medvitne om kva rammer vi skaper rundt denne dagen. For mykje alkohol i gatene vil også prege nasjonaldagsfeiringa til alle andre, ikkje minst barna. For dei bør 17. mai handle om is, pølser, russekort og tog. Ikkje fylla, usikkerheit og ubehagelege opplevingar.
Vår oppmoding er å ta omsyn til kvarandre, og hugse på at alkoholbruken vår kan påverke barna og andre rundt oss. Vi vaksne har nok av andre drikkehøve i mai.
Lat 17. mai vere barna sin dag i raudt, kvitt og blått, ikkje raudt, kvitt og bobler.
Gratulerer med dagen!
Innlegget er omsett til nynorsk ved hjelp av KI og kvalitetssikra av redaksjonen i Bø blad.