Meining:

– Kva for ambisjonar har de for Akkerhaugen?
Dette er eit lesarinnlegg som uttrykker meininga til innsendarane. Brevet er også sendt til Midt-Telemark kommune.
Måndag 29. september 2025 skal kommunestyret behandle ei sak som omhandlar lokalisering av senter for kvalifisering og inkludering og vaksenopplæringa.
Forslaget frå kommunedirektøren er å flytte tenesta til ny kunnskapspark i Bø.
Ei slik flytting vil innebere at ein sløkkjer lyset for siste rest av kommunale tenester på Akkerhaugen. Ei siste teneste som blir flytta frå det som tidlegare var kommunesenter i Sauherad kommune. Og i kjølvatnet av dette ligg eit mogleg sal av Akkerhaugen skule og Idunshall.
I den samanhengen ønskjer vi å spørje; kva ambisjonar har Midt-Telemark kommune og kommunestyret for Akkerhaugen? Korleis ser de Akkerhaugen for dykk om 5 år? Om 10, 20 eller 30 år?
Vi ser for oss Akkerhaugen som eit levande og aktivt lokalsamfunn. Eit lokalsamfunn med eit sterkt fellesskap blant innbyggjarane, med gode møteplassar på tvers av generasjonar og med gode moglegheiter for aktivitetar for barna. Eit godt nærmiljø å vekse opp i, eit godt nærmiljø å høyre til.
For å få til dette treng vi Idunshall. Vi treng Akkerhaugen skule, Idunshall og vi treng uteområdet med fotballbane, leikeplassen og møteplassen vår.
Eit sterkt prov på det, er dugnadsinnsatsen som blei lagt ned då Idunshall blei bygd. Den enorme viljen som låg til grunn for å få bygd Idunshall slik han står i dag.
Utan dugnadsinnsats og medfinansiering frå Akkerhaugen bogeskyttarklubb og Akkerhaugen vel hadde det ikkje vore mogleg. Og sjølvsagt hadde det ikkje vore mogleg utan Sauherad kommune heller.
Idunshall blei til på grunn av eit godt samarbeid og eit sterkt ønske om å få til noko (og for ikkje å gløyme så var det vel ein god dose tippemidlar også involvert).
Over 3000 timar med dugnadsarbeid gjekk med, og i tillegg kom organiseringa av arbeidet. Det var rivingsarbeid, grunnarbeid med grunnmur, nytt opplegg for kloakk, drensvatn og vatn, ventilasjon m.m.
Vidare blei det lakkert, måla og beisa, og til slutt opparbeiding av uteområdet med støttemurar, plen og asfalt.
I utgangspunktet var avtalen med kommunen at vi skulle utføre arbeid for 1.000.000 kroner. Då hallen stod ferdig i 2004 viste reknestykket at det var utført arbeid for over 1.500.000 kroner.
For å få fullfinansiert bygget blei det også tatt opp eit lån på 650.000 kroner som Akkerhaugen bogeskyttarklubb, Akkerhaugen vel og revygruppa Naringen forplikta seg til å betene.
I etterkant av bygginga har Akkerhaugen ballklubb også bidratt med opparbeiding av fotballbane og ballbinge.
Sidan opninga i 2004 har Idunshall og tilhøyrande uteområde vore flittig i bruk og eit svært viktig samlingspunkt på Akkerhaugen. Både til faste aktivitetar og andre sosiale arrangement.
Det har i løpet av alle desse åra vore eit godt samarbeid med kommunen, med skulen slik den var fram til flytting til Gvarv og no dei siste åra med vaksenopplæringa og SKI.
Per i dag er det faste aktivitetar i Idunshall fem dagar i veka. Det er barneidrett, fotball, linedance, bogeskyting og bordtennis. Ei god blanding av organisert lagidrett og lågterskeltilbod som alle tilbyr fysisk aktivitet og sosialt samvær. For barn og vaksne.
I tillegg til velforeininga, bogeskyttarklubben og ballklubben har også Sauherad IL og Adventistkyrkja faste aktivitetar i hallen.
Vi veit at det allereie er mangel på stader der idrettslaga i denne delen av kommunen kan ha innandørs treningar om vinteren. Utan Idunshall hadde det vore endå færre. Sauherad IL er ein klubb i vekst og behovet veks.
I tillegg til faste aktivitetar blir det også arrangert andre ting i Idunshall. Aktivitetar som Lauvdetten, 17. mai, juleverkstad og andre aktivitetsdagar og familiedagar.
I samarbeid med Redd Barna blir det også arrangert julemesse kvart år. Ballbingen, fotballbana og leikeområdet ute blir brukt dagleg av barn og unge i nærmiljøet. For dei betyr det mykje at dei har ein leikeplass dei kan sykle eller gå til.
Når vi ser kva utfordringar det er med barn heilt ned i 12-13-årsalderen som heng i Bøgata på kveldar og i helger, meiner vi det er ekstra viktig at ungdommen har ein stad i nærmiljøet der dei har lyst til å vere. Slike stader må vi skape for dei.
Idunshall er vårt forsamlingslokale, vår storstove.
Aller helst ønskjer vi at vaksenopplæringa framleis skal ha tilhald på Akkerhaugen skule. Dei er med på å skape eit levande og aktivt lokalmiljø.
Samstundes har vi forståing for at kommunen i dagens økonomiske situasjon må sjå på ulike tiltak for å spare pengar.
I den samanhengen kjem ei oppmoding frå oss; sjå langsiktig! Ikkje ta forhasta, kortsiktige avgjerder. Hjelp oss å halde grendesentera levande og gje oss moglegheita til verdiskaping i nærmiljøa!
I intensjonsavtala som vart vedteken ved kommunesamanslåinga mellom Sauherad og Bø står det mellom anna:
-
– Kommunen vil prioritere eit mangfaldig kulturliv og frivillig sektor for å bygge trivsel og folkehelse
-
– I samarbeid med kommunen er frivillig sektor ein viktig aktør for å styrke og utvikle den stadlege identiteten, eigenarten og tilhøyrsla
-
– Tillit, sosiale nettverk, inkludering, fellesskap og meistring er kjerneomgrep i kulturliv og kulturaktivitet – og viktige element i utvikling av attraktive stader og bumiljø
-
– Kulturlivet og frivilligheit skal stimulerast i heile kommunen for å styrke og utvikle sedeleg identitet og eigenart
– Den nye kommunen skal arbeide for å stå sterkare imot den generelle sentraliseringa i samfunnet
Det å behalde Idunshall og Akkerhaugen skule i kommunalt eige bidreg til å oppfylle desse punkta, og vi vil gjerne sjå på løysingar i fellesskap som kan vareta både kommunens økonomi og lokalsamfunnets behov.
Vi har no fortalt dykk litt om bakgrunnen til Idunshall og håpar de forstår at Idunshall er meir enn berre eit bygg for oss og kvifor vi har eit ekstra «eige» til staden.
Med alle aktivitetane og all verdiskapinga som skjer der, håpar vi de forstår at for oss er det svært viktig at det blir verande i kommunalt eige. Det har verdi for kommunen! På den måten kan vi i fellesskap framleis bidra til å skape eit levande og aktivt lokalsamfunn på Akkerhaugen.
Kva for ambisjonar har de for Akkerhaugen? Vi håper de deler våre.
Dette meiningsinnlegget er omsett til nynorsk ved hjelp av KI, og kvalitetssikra av redaksjonen i Bø blad - Lokalavis for Midt-Telemark.