MEINING:
– Korleis skal ein kunne rigge seg for ei framtid på den måten administrasjonen skisserer?
Du les no eit meiningsinnlegg. Det uttrykkjer innsendaren si meining.
Så er vi her, igjen. Vi trudde at kampen for Mariposa var gjort ein gong for alle, men nei.
Mariposa er nok ein gong på lista over kutt. Driftsnivået i kommunen skal ned, og Driv skal spare 1.200.000 kr.
Då har arbeidsgruppa for Driv funne ut at eit alternativ,er at Mariposa kan leggjast ned. Vi kjenner no at litt historie må fram.
Mariposa blei oppretta i 2014 som ein kvalifiseringsarena i Bø kommune, etter påtrykk frå Nav og det som tidlegare heitte Bø Produkter (no Idea).
Namnet Mariposa var ikkje tilfeldig. Det er spansk, og tyder sommarfugl. Ein sommarfugl er symbolet på utvikling. Og det var nettopp utvikling og læring Mariposa kafe skulle bistå kvar arbeidstakar med.
Her var det arbeidstakarar frå Nav, på arbeidsutprøving eller VTO plassar, arbeidstakarar frå avdeling psykisk helse, vgs i Seljord, Nome, og Bø, Samtun, ungdomsskulen i Bø og språkplassar via Flykningtenesta (no SKI), i tillegg til dei som hadde enkeltvedtak i kommunen.
Målet var å famne vidt. Nokre blei verande på Mariposa som den trygge arbeidsplassen den var, andre «flaug» vidare til skule eller jobb.
Mariposa var plassen, og bør framleis vere plassen, der menneske med funksjonsnedsettingar kan jobbe i trygge omgjevnader, der dei får vist fram produkta sine og der dei synest som menneske. Dette er vindauget ut i bygda.
Blir Mariposa lagt ned, vil gruppa forsvinne frå bygdebiletet. Er det det vi ønskjer? Og kva med arbeidstakarane?
Som ein seier: «Eg er kokk, for eg har gått på skulen for å bli det. Eg er glad i jobben min. Eg kan lage mat, eg serverer, eg ryddar bord, eg snakkar med kundar og eg kokar kaffi».
Ei nedlegging betyr at dei mistar moglegheitene til å utføre ein slik jobb. For det er ikkje enkelt å kome inn på den ordinære arbeidsmarknaden i ein tilrettelagt jobb.
Om Mariposa blir lagt ned, vil jobben bli svært annleis for dei det gjeld. Det er ikkje ved-jobbing på Driv eller utkøyring av mat desse menneska ønskjer. Dei vil vere på Mariposa, dei vil synast i bygda, dei vil vere til nytte, dei vil ha ein jobb der dei får brukt det dei er utdanna til, og vere der dei får vist andre kva dei kan.
Som foreining har Nfu ein stor medlemsmasse og er eit tydeleg talerøyr for menneske med funksjonsnedsettingar.
Vi vil takke kommunalsjef Urban Eriksen for korleis vi har blitt invitert inn til dialog og openheit rundt kommunen sin situasjon. Det er noko som betyr mykje for oss.
Utan openheit blir det uro og ei kjensle av uvisse for livet til dei vi er glad i. Dette er menneske som ofte har eit heilt liv der dei har motteke tenester frå kommunen, og der vi som pårørande har kjempa for likeverd og rettferd for barna våre.
Etter siste møte med administrasjonen i kommunen, der arbeidspakke Driv blei presentert, har vi jobba med informasjonen vi har fått.
Vi har sett på oppdraget til arbeidspakka, som er følgjande:
1. Ta ned driftsnivået
2. Rigge oss for framtida, og ta imot fleire tenestemottakarar
3. Utvikle tenesta fagleg
Ta ned driftsnivået - kva betyr det i praksis? (Her ser det ut til at det er lettaste motstandsveg som ligg som eit forslag).
Driv er ei avdeling som kan generere inntekt. Om ein snur fokuset og tenkjer inntening, kan ein unngå dei store konsekvensane som nedlegging er.
Kutte årsverk og legge ned Mariposa er ikkje å tenke nytt. Her har vi vore før! Kva er gevinsten i det? Her skal det betalast leige i tre år til; 275.000,- pr år.
Vi saknar ei framtidsretta positiv haldning, der ein ser potensialet i innteningsmoglegheitene:
· I dag er det ei opningstid i kafeen på 4 timar. 11-15. Denne kan utvidast.
· 1 ledsagar pr dag, ikkje 2 som no
· Smart jobbing, der ein rullerer på kven arbeidstakarar som kjem når, noko som kan bety at fleire arbeidstakarar kan få eit tilbod (ulike behov ivaretas)
· Smart produksjon av mat, fokus på faste bestillingar, dagar med spesialitetar, slik at utvalet kunne variere ut frå årstid, kapasitet osv.
· Utleige av lokalet
· Aktivitetskveldar
· Auka bruk av sosiale medium
· Auka samarbeid med NAV og skular
Vi skal rigge oss for framtida, og ta imot fleire tenestemottakarar. Gjer vi det med å kutte årsverk, leggje ned Mariposa og samle tenestemottakarane i store grupper?
Det er skissert at tenestemottakarar skal køyre mat/klede som ein gruppeaktivitet. Det stiller vi oss svært skeptiske til. Dette ber preg av oppbevaring på sikt. Vi tenkjer at det er lite produksjonsfokus i denne løysinga.
Kven er dei nye tenestemottakarane som kjem, og kva slags tilbod er det dei vil trenge?
Urban Eriksen er bekymra for framtidas unge, særskilt dei som fell inn under autismespekterdiagnosane. Vi støttar han i det når vi høyrer fleire av våre medlemmar som fortel om sine born og deira kvardag.
Vi trur at skal vi famne dei nye som kjem, vil vi måtte satse på framtidige kvalifiseringsarenaer,som appellerer til utvikling mot eit ordinært arbeidsliv.
Og vi tenkjer at Mariposa er ein slik moglegheit. Men vi vil trenge meir.
I kontakt med u-skulane i kommunen seier dei i sauheraddelen at dei per i dag har mellom 10 og 20 unge som får alternativ undervisning. I Bø har dei elevar som dei gjerne skulle hatt ein alternativ opplæringsplass til i dag! Korleis det er i vidaregåande skulealder har vi ikkje tal på per no.
Vi som foreining er svært skeptiske til den utviklinga vi ser. Korleis skal ein kunne rigge seg for ei framtid på den måten administrasjonen skisserer?
Vi meiner at tida no er inne til å tenkje nytt. Auka fokus på inntening og produksjon. Alle kan noko, ingen kan alt!
Og vi må hugse at kortsiktig sparing er dyrt på sikt.
Ein ungdom som fell utanfor utdanning og arbeid kostar samfunnet ein plass mellom 16 og 20 millionar kroner i løpet av livet, og opp mot 70 millionar, dersom rus og kriminalitet blir ein del av livet (analysar frå NAV og Helsedirektoratet).
Vi ser at det er behov for eit samarbeidsfokus. Vi må snakke saman! Helse, oppvekst, Nav og frivilligheita kan nyte godt av kvarandre.
Saman skapar vi framtida!
Dette meiningsinnlegget er omsett til nynorsk ved hjelp av KI, og kvalitetssikra av redaksjonen i Bø blad