– Er det våpenkvile i Gaza nå? Definitivt ikkje
Palestinerne må få fred og rettferdighet. Folkemord og okkupasjon må stanses.
Lidelsene til det palestinske folket er ikke slutt med en «våpenhvile» på Gaza. Staten Israel fortsetter både okkupasjonen og krigen, og hele området ligger i krigsruiner.
Nå har Israel lagt ned forbud mot humanitær hjelp, og fra første mars blir 37 humanitære organisasjoner stoppa i sitt livsviktige hjelpearbeid inne på Gaza
Mer enn 20 000 barn og over 70 000 mennesker totalt, er drept inne på Gaza. Et stort antall barn er skada for livet, de er uten medisinsk hjelp, og mange må leve uten en arm eller fot, med store traumer for resten av livet på grunn av krigen.
De ulovlige bosetningene fortsetter på okkupert område i Øst-Jerusalem og på Vestbredden. Palestinere blir fordrevet fra sine hjem, livsgrunnlaget deres blir systematisk ødelagt, og folk blir rutinemessig drept.
ICJ, Den Internasjonale Folkerettsdomstolen i FN, som Norge er tilslutta, har slått fast at det er stor sannsynlighet for at det foregår folkemord i Palestina.
Et folkemord er ikke bare drap,men også å utslette et folk ved å fordrive dem, og ødelegge deres kultur og og tilhørighet. Denne kjennelsen forplikter Norge til å handle som om det foregår et folkemord.
Palestinerne trenger og har krav på vår solidaritet og støtte! Derfor:
- må Oljefondets investeringer trekkes ut av økonomisk virksomhet som fremmer og støtter folkemordet i Palestina.
- må Norge arbeide for internasjonale sanksjoner mot Israel.
- må grensene åpnes for all humanitær hjelp inn til Gaza
- må Trumps «Fredsråd» avvises.
- må Norge støtte FNs arbeid for en varig og rettferdig fred i pakt med internasjonal rett.