SØRLANDSBANEN: Go Ahead køyrer Sørtoget på Sørlandsbanen. Her på Bø stasjon.

– Det er på høg tid at vi krev handling frå våre nasjonale politikarar

Du les no eit meiningsinnlegg. Det uttrykkjer innsendaren si meining.

Publisert

Jernbane og vegar er viktige premissar for eit velfungerande samfunn. I Noreg, med den topografien vi har, og sidan vi samstundes ønskjer å ta heile landet i bruk, blir infrastruktur avgjerande for å lukkast med den vidare utviklinga av landet. 

Oppi alt dette skjer det ei aukande sentralisering av busetjinga, noko som gjer infrastrukturen i desse tett folkesette områda svært sårbar når det oppstår flaskehalsar eller brot i trafikkavviklinga. 

Dette bidreg til at publikum ofte vel bilen framfor kollektivtransport. Dette har vi smerteleg fått erfare i Sør-Noreg, sidan vi har Sørlandsbanen som slit, med ei skuffande punktlegheit på berre 62 prosent i året. 

Det er på høg tid at vi krev handling frå våre nasjonale politikarar.

Vi treng ei kraftig oppgradering av jernbanen og infrastrukturen rundt. 

Vi er samde om at vi må kutte klimautslepp, og her speler toget ei nøkkelrolle. I motsetnad til mange andre politiske saker, er toget noko vi nordmenn står samla om. 

Vi ser alle fordelane med eit godt og velfungerande togtilbod. Det gir ikkje berre grønare reiser, det styrkjer òg busetjinga og næringsutviklinga. 

Ordførarar frå ni kommunar har derfor på vegner av innbyggjarane fleire gonger sendt opprop knytte til Sørlandsbanen til sentrale styresmakter. Oppropa har teke for seg stoppmønster, regularitet og kommunikasjon/service overfor brukarane.

Vi meiner det er openbert at problem med punktlegheit kjem av manglande oppgraderingar av bana, og at svaret dermed ikkje er å kutte talet på stopp. Det kjem jamleg urovekkjande opplysningar frå reisande både om kutta i togstopp, store forseinkingar, mangelfull informasjon, kansellerte avgangar og fråvær av alternativ transport. 

Dette rammar alle slags reisande og skaper enorm frustrasjon. Dei som har ansvar for jernbanedrifta, svarar på nokre av desse utfordringane med å kutte talet på stopp langs reiseruta for på den måten å auke punktlegheita til toget. 

Vi er ikkje samde i dette. Ut frå vår kunnskap er det ofte signalfeil og/eller manglar på bane/utstyr som plar vere årsaka til forseinkingar. 

Telemark Sp krev at det blir teke tak i dei overordna problema, framfor å ty til kortsiktige løysingar som svekkjer tilbodet og tilliten til jernbana.

Ansvarspulveriseringa mellom ulike selskap må ryddast opp i. Persontransport, godstransport og arbeidsmaskiner må samordnast. Jernbanevogner må leigast inn frå til dømes Sverige fram til Noreg får tilført materiellet som visstnok er bestilt. 

Alle, frå vedlikehaldarane og reinhaldarane til konduktøren, togleiaren, og vidare til administrerande direktør, må få eit konkret mål: 

Innbyggjarane skal ha moglegheit til å reise med toget på ein trygg og føreseieleg måte. Først då vil vi kunne løyse den eigentlege utfordringa til Sørlandsbana/Sørtoget: Å få fleire reisande til å nytte toget.

(Lesarinnlegget er henta frå vedtekne resolusjonar frå årsmøtet i Telemark Senterparti)

Dette meiningsinnlegget er omsett til nynorsk ved hjelp av KI og kvalitetssikra av redaksjonen i Bø blad.

Powered by Labrador CMS